Maškarný ples

Obsah    V zime vo februári prišiel domov na prázdniny študent Jonatán. Okrem ustavičného hádania sa s bratom, sa doma veľmi nudil. rozhodcom v ich hádkach im bola ich matka, vlastne macocha.     Jonatán túžil po nejakej udalosti, ktorá by prevrátila mesto hore nohami. Želanie sa mu splnilo a v meste usporiadali  maškarný ples. Zrazu všetci hovorili len o plese. Jediné starosti mal Jonatán s oblečením, lebo všetko si nechal na univerzite. Mama  mu odev kúpila. Keď potreboval na ples peniaze, založil hodinky.        Na plese stretol dievča v poštárskej maske, ktoré sa mu veľmi páčilo. Ona o ňom vedela všetko, no on ju nepoznal. Páčila sa však aj bratovi. Bratia sa predbiehali kto bude lepší. Súperili o jej priazeň. Boli až dotieraví. Keď si zložila masku, zistili, že je to ich mama.
Charakteristika
Jonatán:
Študent, ktorý prišiel domov na vianočné prázdniny. Bol márnotratný.
Keďže všetky veci si nechal na univerzite, všetko si musel kúpiť nové. Nič, čo mali doma mu nebolo dosť dobré.
„Doma prehliadol som všetky kasne. Nemohol som nájsť topánok bez príštepkov. Tu podošva zlá, tu cúgy zlé, tu podpätky povykrivované. Dal som si spraviť nové.“ (52)
Mama mu kúpila módny frak aj novú košeľu. Išiel na maškarný ples ako španielsky grand. Trápilo ho že nemá na ples  dosť peňazí a preto založil hodinky.
„Sedem zlatých a večer! Nemožno. Choďte vy moje hodinky, choďte vy! Vysloboďte ma! Ony šli a pätnásť zlatých prišlo. Srdce sa mi rozveselilo.“(53)
Na plese sa mu hneď zapáčilo dievča v maske poštárky. Ona ho poznala veľmi  dobre, ale on nevedel kto je ona. Ona vedela aj to, že založil hodinky, aj to kde kúpil topánky. Myslel si, že to prezradil na neho brat, ktorému sa poštárka tiež páčila.Jeden na druhého žiarlili.
Každý z nich si chcel získať jej priazeň. „Objednal som na rozkaz neznámej srňacinu. Brat šeptal niečo sklepníkovi. Šampanské! Teda, teda. Chce vniknúť do jej srdiečka pomocou sladkého moku. O chvíľu zjavila sa krásna bukréta. Úžasné! Čo mne bolo robiť?“ (54)
Správali sa až dotieravo. Keď zistili, že je to ich matka, boli šokovaní.
Problémy
1. Žiarlivosť:
      Obidvom bratom sa páčila poštrka,aj keď nevedeli kto vlastne je a navzájom na seba žiarlili.Pretekali sa kto získa jej priazeň.
„Boli by sme sa zas pohádali ako obyčajne doma, ale Cigáni zahrali polnoc.“(55)
„Tak sa zdalo, že sa veľmi náhlil, lebo netrvalo ani desať minút, už sa vrátil s bielou vestou až po krk. Bol pyšný na ňu ja som mu ju závidel.“(56)
2. Túžba ľudí z malého mesta podobať sa Parížu:
Aj keď v jeho meste nebolo zvykom nosiť rukavice, Jonatán ich nosil lebo chcel vyzerať na úrovni.
„Veď v malom meste napríklad netreba rukavíc. Ľudia považujú to za luxus a chodia v lete bez kabáta a v zime v kapcoch. Kto nosí riadne rukavice, to je márnotratník a márnomyseľník. Čert vie prečo – uznám svoju vinu, – ja som bol trochu márnomyseľný a rád som sa blýskal.“ (57)